Ethereum, blockchain, który obsługuje ether, drugą co do wielkości kryptowalutę pod bitcoinem, przejdzie w tym tygodniu poważną aktualizację.
Planowana na czwartek aktualizacja, o nazwie Londyn, obejmuje propozycję ulepszenia Ethereum (EIP) 1559, która ma na celu zmianę sposobu szacowania opłat transakcyjnych (nazywanych też czasem gas fees).
Na czym ona polega? Obecnie użytkownicy muszą licytować, ile są gotowi zapłacić, aby ich transakcja ethernetowa została odebrana przez górnika, co może być niezwykle kosztowne. Dzieję się tak ponieważ priorytet transakcji jest ustalany w modelu aukcyjnym, czyli „kto da więcej”, ten uzyska wyższy priorytet swojej operacji.
Zgodnie z EIP-1559 proces ten będzie obsługiwany przez zautomatyzowany system licytacji z ustaloną kwotą opłaty, która zmienia się w zależności od przeciążenia sieci. Jest to świetne dla zwykłych użytkowników Ethereum i sprawia, że cały proces będzie bardziej przejrzysty.
Kolejną ważną zmianą w EIP-1559 jest to, że część każdej opłaty transakcyjnej zostanie spalona lub usunięta z obiegu, co zacznie zmniejszy podaż eteru. Oznacza to, że od dzisiaj ETH będzie kryptowalutą deflacyjną! Potencjalnie takie działanie, podniesie jego jednostkową cenę.
- EIP-1559 ma na celu wzmocnienie ekosystemu Ethereum — znanego ze swoich inteligentnych możliwości kontraktowych, które zasilają między innymi DeFi – zdecentralizowane finanse, aplikacje i NFT.
Warto zauważyć, że trwają również prace nad innymi innowacjami związanymi z Ethereum. Najważniejszą z nich jest tzw. Ethereum 2.0 – obejmuje to planowaną migrację z modelu proof of work (PoW) do modelu proof of stake (PoS) jeszcze w tym roku lub na początku 2022 roku.
W modelu PoS osoba może kopać lub zatwierdzać transakcje na podstawie liczby posiadanych monet. W modelu PoW górnicy, a właściwie maszyny z dużą mocą obliczeniową, rozwiązują złożone równania matematyczne, które pomagają zweryfikować transakcje. Zwolennicy modelu PoS twierdzą, że zużyje on mniej energii i poprawi wydajność blockchaina.
Pewnie zastanawiacie się dlaczego wszystko co dzieję się wokół Ethereum grzeje rynek krypto. Odpowiedź jest prosta, po pierwsze to druga największa kryptowaluta. Po drugie, na blockchainie ETH stworzonych jest bardzo wiele tokenów, m.in.
- Uniswap, Chainlink, Axie Infinity, Aave, Compound, WBTC, SushiSwap, Basic attention token, Decentraland, i wiele wiele innych.
- Ponadto, głównie na blockchainie ETH wykonywane są transakcje na stablecoinach USDT (Tether), USDC, PAX. Nie dziwi więc wszelkie zainteresowanie, zmianami na ETH, bowiem ma on gigantyczny wpływ na cały rynek.

Źródło: CNBC
Przeczytaj również: Sondaż: Polacy negatywnie nastawieni do zmian podatkowych zawartych w Polskim Ładzie