w ,

Oto 12 krajów, gdzie zakazano bitcoina. Dlaczego tak się stało?

Bitcoin w świecie finansów budził i nadal budzi wiele kontrowersji. Wśród przeciwników, uznawany jest jako wydmuszka nie posiadająca wartości, zaś wśród zwolenników jest to bezpieczna i spokojna przystań, zależna od algorytmów, nie zaś od decyzji polityków i bankierów.

Obecnie kryptowaluty w prasie, powszechnie krytykowane są za swoją zmienność, wykorzystanie w nielegalnych transakcjach i za niebotyczne zużycie energii elektrycznej. Oczywiście można by analizować słuszność tych oskarżeń, niemniej jednak to one, przyczyniły się do zbanowania całkowitego lub częściowego kryptowalut w poszczególnych krajach.


Algieria

Algieria obecnie zakazuje korzystania z kryptowalut po uchwaleniu ustawy finansowej w 2018 r., która uczyniła nielegalnym kupowanie, sprzedawanie, używanie lub posiadanie walut wirtualnych.


Boliwia

W Boliwii obowiązuje całkowity zakaz używania Bitcoina od 2014 roku. Boliwijski Bank Centralny wydał uchwałę zakazującą jej i każdej innej waluty nieuregulowanej przez kraj lub strefę ekonomiczną.


Chiny

Chiny walczą z kryptowalutami z coraz większą intensywnością w 2021 roku. Chińscy urzędnicy wielokrotnie wydawali ostrzeżenia dla swoich obywateli, aby trzymali się z dala od rynku aktywów cyfrowych.

W dniu 27 sierpnia Yin Youping, zastępca dyrektora Biura Ochrony Praw Konsumentów Finansowych Ludowego Banku Chin (PBoC), odniósł się do kryptowalut jako aktywów spekulacyjnych i ostrzegł ludzi, aby „chronili swoje kieszenie”.

Wysiłki mające na celu osłabienie Bitcoina – zdecentralizowanej waluty poza kontrolą rządów i instytucji – są w dużej mierze postrzegane jako próba władz chińskich, aby wprowadzić własną e-walutę, e-juana. PBoC chce być bowiem jednym z pierwszych dużych banków centralnych na świecie, który wprowadzi na rynek własną walutę cyfrową i w ten sposób będzie w stanie dokładniej monitorować transakcje swoich obywateli.


Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, jak Chiny zwalczają krypto: Kryptowaluty: Czy Chińczycy wyniosą się z kraju? Co z kopaniem?


Kolumbia

W Kolumbii, instytucje finansowe nie mogą ułatwiać transakcji Bitcoin. Rządowa „Superintendencia Financiera” ostrzegła instytucje finansowe w 2014 roku, że nie mogą one „chronić, inwestować, pośredniczyć ani zarządzać operacjami związanymi z wirtualnymi pieniędzmi”.


Egipt

Egipski Dar al-Ifta, główny islamski organ doradczy kraju, wydał dekret religijny w 2018 roku, klasyfikując transakcje Bitcoin jako „haram”, czyli coś zakazanego w prawie islamskim. Chociaż nie jest to wiążące, egipskie przepisy bankowe zostały zaostrzone we wrześniu 2020 r., aby zapobiec handlowi lub promowaniu kryptowalut bez licencji Banku Centralnego.


Indonezja

Bank centralny Indonezji, wydał nowe przepisy zakazujące stosowania kryptowalut, w tym Bitcoin, jako środka płatniczego od 1 stycznia 2018 r.


Iran

Bitcoin ma złożoną relację z reżimem irańskim. W celu uniknięcia wpływu wyniszczających sankcji gospodarczych, Iran skoncentrował się w stronę praktyki, wydobywania Bitcoin w celu sfinansowania importu.

Podczas gdy Bank Centralny zabrania handlu kryptowalutami wydobywanymi za granicą, zachęca jednocześnie do wydobywania Bitcoina w kraju.

Około 4,5% światowego wydobycia Bitcoin odbywa się w Iranie, co według firmy analitycznej Elliptic zajmującej się blockchain, może odpowiadać za przychody w wysokości ponad 1 miliarda dolarów (843 milionów euro).

obraz 50
źródło: elliptic.co

Aby przemysł kryptowalutowy mógł się rozwijać, Iran zaoferował licencjonowanym górnikom tanią energię, ale wymaga, aby wszystkie wydobyte kryptowaluty zostały sprzedane Bankowi Centralnemu.

Jednak nielicencjonowane wydobycie drenuje ponad 2 GW z krajowej sieci każdego dnia, powodując niedobory mocy.

W związku z tym irańskie władze wydały czteromiesięczny zakaz wydobywania Bitcoinów do 22 września.


Nepal

Nepal Rastra Bank uznał Bitcoin za nielegalny od sierpnia 2017 roku.


Macedonia Północna

Macedonia Północna jest jak dotąd jedynym krajem europejskim, w którym obowiązuje oficjalny zakaz dotyczący kryptowalut, takich jak Bitcoin, Ethereum i inne.


Rosja

Chociaż kryptowaluty nie są zdelegalizowane w Rosji, trwa konflikt toczący się przeciwko ich wykorzystaniu.

Rosja przyjęła pierwsze przepisy regulujące kryptowaluty w lipcu 2020 roku, które po raz pierwszy uznały kryptowaluty za własność podlegającą opodatkowaniu.

Ustawa, która weszła w życie w styczniu tego roku, zakazuje również rosyjskim urzędnikom państwowym posiadania jakichkolwiek aktywów kryptowalutowych.

Prezydent Rosji Władimir Putin wielokrotnie łączył kryptowaluty z działalnością przestępczą, wzywając do zwrócenia większej uwagi w szczególności na transgraniczne transakcje kryptowalutowe.

W lipcu prokurator generalny ogłosił nowe proponowane przepisy, które pozwoliłyby policji na konfiskatę kryptowalut uznanych za nielegalnie uzyskane, powołując się na ich wykorzystanie w łapówkarstwie.


Turcja

Wiele osób w Turcji zwróciło się w stronę kryptowalut, gdy lira turecka gwałtownie straciła na wartości.

W dniu 16 kwietnia 2021 roku Bank Centralny Republiki Turcji wydał rozporządzenie zakazujące używania kryptowalut, w tym Bitcoina, bezpośrednio lub pośrednio, do płacenia za towary i usługi. Następnego dnia turecki prezydent Recep Tayyip Erdoğan poszedł dalej i wydał dekret, na mocy którego giełdy kryptowalutowe znalazły się na liście firm podlegających przepisom dotyczącym przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.


Wietnam

Państwowy Bank Wietnamu oświadczył, że emisja, dostawa i wykorzystanie Bitcoin i innych kryptowalut są nielegalne jako środek płatniczy i podlegają karze grzywny w wysokości od 150 milionów VND (5 600 euro) do 200 milionów VND (7 445 euro).

Jednak rząd nie zakazuje handlu Bitcoinami lub posiadania ich jako aktywów.


Przeczytaj również: Chiny vs USA. Jak w tym zamieszaniu inwestują fundusze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *