w

Rząd Wenezueli: Narodowa kryptowaluta Petro jest warta 60 dolarów. Sytuację zweryfikował rynek

fot: pixabay

Emitowana od 2018 r. kryptowaluta Petro wyceniana jest przez wenezuelski rząd na 60 dolarów, ale rynek jest innego zdania. Okazuje się, że w wolnym obrocie cena za sztukę nie przekracza… 8 dolarów.

Od czasu wprowadzenia Petro, prezydent Nicolas Maduro agresywnie promował swój wynalazek. Obecnie, jest to jedyna forma płatności przy zakupie wenezuelskiego paszportu, a od grudnia 2019 r. – również oficjalna waluta wypłaty służby publicznej. W ten sposób rząd nie tylko rozproszył system premiowy, ale rozpoczął kampanię promocyjną autorskiego portfela walutowego – PetroAppa.

Nicolas Maduro fot. flickr.com
Nicolas Maduro fot. flickr.com

Po wypłacie choćby 0,50 Petro, każdy obywatel jest zobligowany do korzystania z PetroAppa. Na oficjalnym kalkulatorze cenowym kurs wymiany sięga prawie 60 dolarów za Petro. Wypłaty są podawane w bolivarach, oficjalnej walucie Wenezueli, więc np. przedsiębiorcy nie są w stanie oszacować faktycznej wartości swojego dochodu, a proces wymiany uzależniony jest od jednostek rządowych.

Sprawdź również: Do 2025 r. światowy rynek konopi wart 47 bilionów

W związku z wątpliwym kursem Petro obywatele zaczęli wymieniać walutę między sobą. Okazało się, że 1 Petro równa się ok. 8 dolarom. Dla porównania przeciętna pensja miesięczna w Wenezueli szacowana jest na 4 dolary.

W dobie pandemii, Maduro zadeklarował pomoc dla lekarzy, którzy mają dostać… 1 Petro na głowę. Dla rolników rząd przewidział pakiet w wysokości 650 tys. Petro.

Źródło: beincrypto.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *