w

Putin wierzy w wartość kryptowalut, ale jest zbyt wcześnie by wykorzystać je do handlu ropą

Prezydent Rosji Władimir Putin uważa, że kryptowaluty mają wartość, ale nie jest przekonany, że mogą one zastąpić dolara amerykańskiego w rozliczaniu transakcji na ropie.

  • Kilka miesięcy temu wicepremier Rosji, Alexander Novak, zasugerował, że kraj może odejść od kontraktów na ropę denominowanych w dolarze, jeśli USA nadal będą nakładać ukierunkowane sankcje gospodarcze

Prezydent Rosji zapytany, czy Bitcoin lub inna kryptowaluta może być używana jako alternatywa dla dolara powiedział – „Wierzę, że ma wartość. […] Może istnieć jako środek płatniczy, ale myślę, że jest zbyt wcześnie, aby mówić o handlu ropą w kryptowalucie.”

Rosyjski przywódca wskazał również na ogromne zużycie energii przez kryptowaluty jako potencjalną barierę w ich stosowaniu. Bitcoin wymaga dużej mocy obliczeniowej do przetwarzania transakcji i wybijania nowych tokenów.

Jednak Władimir Putin nie przebierał w słowach, jeśli chodzi o próbę odejścia Rosji od dolara. „Uważam, że USA popełniają ogromny błąd, używając dolara jako instrumentu sankcji. […] Nie mamy innego wyboru, jak tylko przejść do transakcji w innych walutach” – powiedział.

„W tym względzie możemy powiedzieć, że Stany Zjednoczone gryzą rękę, która je karmi” – dodał Putin. „Ten dolar jest przewagą konkurencyjną. Jest uniwersalną walutą rezerwową, a Stany Zjednoczone wykorzystują go dzisiaj do realizacji celów politycznych, w wyniku czego szkodzą swoim interesom strategicznym i gospodarczym.”

W czerwcu Rosja ogłosiła, że porzuci aktywa w dolarach amerykańskich ze swojego państwowego funduszu majątkowego.


ŹRÓDŁO: CNBC, fot. Wikimedia Commons


Zobacz również: Inflacja w USA nie zwalnia. Miała być przejściowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *