w ,

Tygodniowy przegląd rynku kryptowalut: JPMorgan, dominacja bitcoina, Elon Musk

Podsumowanie: Po raz pierwszy od ponad 3 lat dominacja bitcoina na rynku kryptowalut spadła poniżej 50%. W swoim kwartalnym raporcie na temat zysków Tesla ogłosiła, że sprzedała 10% pierwotnie zakupionych bitcoinów, aby udowodnić, że na rynku jest płynność. Po wsparciu w tym miesiącu producenta oprogramowania ukierunkowanego na sieć Ethereum, JPMorgan pracuje podobno nad ofertą aktywnie zarządzanego funduszu bitcoinowego.

Dominacja bitcoina poniżej 50%

Po raz pierwszy od ponad 3 lat dominacja bitcoina w stosunku do całego rynku kryptowalut spadła w ubiegłym tygodniu poniżej 50%. Zanim doświadczymy tego ponownie, należy się cofnąć do stycznia 2018 r., który był również miesiącem, w którym ethereum osiągnęło rekordowe maksimum.

  • Bitcoin rozpoczął rok od dominacji na poziomie 70,7%, a w ubiegły czwartek spadł do minimum na poziomie 49,4%. Mimo iż bitcoin w tym roku jak dotąd znacząco zyskał na wartości, został prześcignięty przez alternatywne kryptowaluty (tzw. altcoiny), przede wszystkim ethereum, binance coin, XRP i cardano.
  • Przykładowo, ethereum rozpoczęło ten rok od dominacji na poziomie nieco powyżej 11%, docierając do obecnej dominacji na poziomie 14,3%. Podobnie jak w przypadku innych hoss, altcoiny mają tendencję do gwałtownego wzrostu na rynkach, na których panują pozytywne nastroje.

Tesla sprzedaje 10% pierwotnie zakupionych bitcoinów

Tesla opublikowała swoje wyniki za I kwartał. Raport na temat zysków ujawnił, że w zeszłym miesiącu Tesla sprzedała bitcoiny o wartości 272 mln USD.

  • Zgodnie z dokumentacją, Tesla zarobiła na sprzedaży około 101 mln USD, a sprzedaż dotyczyła około 10% pierwotnego zakupu bitcoinów dokonanego na początku lutego. Po publikacji raportu na temat zysków, Dave Portnoy skomentował na Twitterze, że Tesla w zasadzie tylko wywindowała wartość bitcoina, a następnie od niego odeszła. Elon Musk odpowiedział, że Tesla zasadniczo dokonała sprzedaży, aby udowodnić płynność bitcoina jako inspirację dla innych spółek.
  • Naszym zdaniem ten argument brzmi dość enigmatycznie, ponieważ nie jest żadnym zaskoczeniem, że można bez problemu sprzedać bitcoiny o wartości 272 mln USD. Pytanie, które należy sobie zadać, to czy sprzedaż została przeprowadzona, aby przebić wysokość zysków szacowaną na Wall Street. O dziwo, społeczność kryptowalutowa była raczej pozytywnie nastawiona do tej transakcji, ponieważ najwyraźniej przekonał ją argument, że celem było zilustrowanie wystarczającej płynności na rynku. Elon Musk potwierdził w swoim tweecie, że sam jest posiadaczem bitcoinów i że nie sprzedał żadnego z nich.

JPMorgan wkracza na rynek kryptowalut

Przez ostatnie kilka miesięcy informowaliśmy, że szereg wiodących banków i instytucji finansowych opracowuje własne oferty kryptowalutowe, m.in. Goldman Sachs, BNY Mellon, Deutsche Bank i Citi. Goldman Sachs uruchomił swój dział handlu kryptowalutami miesiąc temu, a niedawno dołączył do niego Morgan Stanley, który pod koniec marca zaczął oferować zamożnym klientom dostęp do funduszy bitcoinowych.

  • JPMorgan podobno również pracuje nad rozwiązaniem dotyczącym kryptowalutowych usług powierniczych. Ostatnio pojawiły się pogłoski, że bank przygotowuje się do uruchomienia aktywnie zarządzanego funduszu bitcoinowego, a według CoinDesk fundusz ten może zostać uruchomiony już latem tego roku.
  • Fundusz ma być skierowany do klientów z segmentu private wealth . Jeśli plotka ta się potwierdzi, JPMorgan podwoi swoją aktywność na rynku kryptowalut. Wiadomość o aktywnie zarządzanym funduszu Bitcoin pojawia się zaledwie dwa tygodnie po tym, jak bank wsparł producenta oprogramowania ukierunkowanego na sieć Ethereum – ConsenSys – wraz z takimi spółkami, jak MasterCard czy UBS, pozyskując łącznie 65 mln USD. Temat JPMorgan i jego 6 etapów akceptacji kryptowalut omówiliśmy pobieżnie w dzisiejszym podcaście Saxo Market Call.
wykres1 2Wykres 1: BTC względem USD. Źródło: CoinMarketCap.
wykres2Wykres 2: ETH względem USD. Źródło: CoinMarketCap.

Mads Eberhardt, analityk rynku kryptowalut, Saxo Bank

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *