Patrick Shyu, znany na YouTube pod pseudonimem jako TechLead, 1 lipca uruchomił token Million (MM) za pośrednictwem Initial Dex Offering (IDO) na wiodącej zdecentralizowanej giełdzie Uniswap. Jak możemy przeczytać, z platformy utworzonej w celu promocji omawianego tokenu:
Milion to kryptowaluta wstępnie wykopana do stałej podaży 1 000 000 tokenów powiązana z minimalną kwotą 1,00 USDC za token(…). Jej podaż jest niezmienialna, dzięki unikatowemu kodowi, który to uniemożliwia. (…). Jako zdecentralizowana waluta zabezpieczona przez miliony komputerów na całym świecie w łańcuchu bloków Ethereum, Million może być używany zarówno jako magazyn wartości, jak i środek transakcji.
Projekt jak widać dzięki promocji przez Youtubera, okazał się hitem. Po wycenie na 1,00 USD w dniu premiery, MM odnotował gigantyczny wzrost o 3500% w ciągu zaledwie trzech dni, osiągając 36,87 USD 4 lipca. Od tego czasu cena spadła o ponad 60%, osiągając około 14,31 USD w momencie pisania.
Pierwsze podejrzenia oszustwa, pojawiły się po awarii, która nastąpiła po wysokim wzroście ceny MM (milion). Doprowadziło to do oskarżeń, że projekt jest zwykłym scamem, a jedynie dzięki pompowaniu go na Twitterze i Youtubie zyskał swoją cenę. Użytkownik „DCF GOD” podkreśla, że duże sumy płynności, zostały ściągnięte z Uniswap przez ten sam adres, który wybił tokeny MM.
Na to wychodzi, iż popularny TechLead podczas wysokich wzrostów sprzedał swoją kryptowalutę, jednocześnie twierdząc, że nie obniżył jej zabezpieczenia – płynności. Jak twierdzą komentatorzy, skutecznie sprzedaje bez „sprzedaży”.
Do sporu dołączył również znany komentator „ChainlinkGod.eth 2.0”. Zauważył, iż TechLead wykorzystał swoich widzów by się wzbogacić.
Dodałeś płynność, gdy cena jest niska i usunąłeś ją, gdy cena była wysoka. Twoim zyskiem była różnica w USDC
Jak twierdzi DFC GOD, youtuber na tym ruchu zarobił 2 mln dolarów w przeciągu 5 dni
Jak się bronił sam oskarżony? Zaprzeczył powyższym doniesieniom. Ponadto stwierdził, że jego token, nie jest inwestycją, a jedynie eksperymentem społecznym.
Token Milion w żaden sposób nie powinien być uważany za inwestycję. To eksperyment społeczny i naprawdę czysta spekulacja, to rodzaj gry, w której możemy zobaczyć, co się z tym dzieje, trochę jak Dogecoin.
Czy powyższy projekt jest typowym scamem typu napompuj cenę i zrzuć na rynek? Jeśli tak, jest szalenie skuteczną metodą na szybkie wzbogacenie się. Potwierdza to sam TechLead.
Przeczytaj również: InPost rusza z kolejnym produktem. Kurier dostarczy Ci zakupy spożywcze nawet w 60 minut!